Przemysł fotowoltaiczny coraz bardziej zaznacza swoją obecność na całym świecie. Kilka krajów dominuje w budowaniu coraz większych elektrowni produkujących energię ze słońca. Przedstawiamy pięć największych farm fotowoltaicznych na świecie. Ten rozwijający się sektor nieustannie rośnie, a nie tylko w Polsce instalacje słoneczne stają się coraz bardziej popularne. Liczba komercyjnych, wielkoskalowych elektrowni również wzrasta. Oto pięć największych farm fotowoltaicznych na świecie, które są prawdziwymi gigantami z różnych krajów.
Należy pamiętać, że dynamika rozwoju fotowoltaiki jest ogromna i za kilka lat powstaną jeszcze większe elektrownie, a nowe kraje dołączą do wyścigu o tytuł „słonecznego monopolisty”. Obecnie liderem w produkcji paneli słonecznych oraz energii z ogniw fotowoltaicznych są Chiny. Jednak jeśli chodzi o największe farmy fotowoltaiczne, inny kraj pokazuje swoją siłę – Indie.
1. Bhadla Solar Park – Indie
Na północno-zachodnich terenach Indii, graniczących z Pakistanem, rozciąga się niegościnny obszar pustyni Thar, charakteryzujący się gorącym klimatem i rocznym opadem deszczu rzędu zaledwie kilku milimetrów. To właśnie tutaj zlokalizowana jest największa farma fotowoltaiczna. Bhadla Solar Park znajduje się w Bhadli, w stanie Radżastan, i została uruchomiona w 2018 roku. Jej obszar wynosi imponujące 160 kilometrów kwadratowych, co odpowiada powierzchni miasta Katowice, i generuje maksymalną moc 2,7 GW.
2. Huanghe Hydropower Hainan Solar Park – Chiny
Chiny zbliżają się ku przewyższeniu dominacji Indii w budowie największych elektrowni słonecznych. W 2020 roku oddano do użytku Huanghe Hydropower Hainan Solar Park, który znajduje się niedaleko miasta Quinghai, w północno-zachodniej części kraju. Początkowa moc tej ogromnej elektrowni wynosi 2,2 GW, jednak Chińczycy mają ambitne plany rozwoju tego projektu OZE, dążąc do osiągnięcia imponującej mocy 16 GW.
3. Pagavada Solar Park – Indie
Na ostatnim miejscu podium znajduje się farma fotowoltaiczna zlokalizowana w południowych Indiach, w stanie Karnataka. Elektrownia została wybudowana w 2019 roku i dysponuje maksymalną mocą 2,05 GW. W porównaniu do farmy w Radżastanie, ta jest niemal trzykrotnie mniejsza pod względem powierzchni, zajmując obszar 53 kilometrów kwadratowych.
4. Benban Solar Park – Egipt
Obszar muhafazy Asuanu, podobnie jak cały Egipt, jest prawie w całości pokryty pustynią. Jedynym wyjątkiem są tereny nad brzegiem Nilu, które są nawadniane sztucznie. W tak nieprzyjaznym środowisku została wybudowana farma fotowoltaiczna Benban o powierzchni 37 kilometrów kwadratowych. Elektrownia została oddana do użytku w listopadzie 2019 roku, a jej maksymalna moc wynosi 1,65 GW. Jest ona na tyle olbrzymia, że widoczna nawet z kosmosu.
5. Tengger Desert Solar Park – Chiny
Ta imponująca farma fotowoltaiczna znajduje się w środkowych Chinach i, podobnie jak inne, została zbudowana na obszarze pustynnym. Zajmuje powierzchnię 43 kilometrów kwadratowych i osiąga moc 1,547 GW. Elektrownia została uruchomiona w 2016 roku i przez dwa lata cieszyła się mianem największej farmy fotowoltaicznej na świecie. Jednak w 2018 roku musiała oddać pierwsze miejsce indyjskiej instalacji. Pomimo tego, ta chińska farma wciąż pozostaje wrażliwym znakiem postępu i innowacji w dziedzinie energetyki słonecznej.
Jak prezentuje się Polska w tej stawce? Według danych z 2023 roku, największa farma fotowoltaiczna znajduje się w Zwartowie (woj. zachodniopomorskie) – donosi Rynek Elektryczny. Jej powierzchnia wynosi aż 3 kilometry kwadratowe. Obecnie panele słoneczne są w stanie wyprodukować energię o mocy 200 MW, jednak po planowanej rozbudowie ta wartość wzrośnie nawet do 290 MW. Mimo że ta liczba jest znacznie mniejsza niż w przypadku Bhadla Solar Park, to jednak ta polska instalacja jest największą w całej Europie Środkowo-Wschodniej, co jest godne uwagi.
NRG+ również od lat działa prężnie w sektorze wielkoskalowych farm fotowoltaicznych prowadząc obecnie kilka projektów z potencjałem na 100-200MW!
Jesteś zainteresowany aby z nami gonić w tym sektorze resztę świata? Napisz do nas jeśli posiadasz grunty o powierzchni od 20 ha!